Všelijaké úvahy a zamyšlení

Jak jsem byl ve volební komisi

20. 10. 2008 23:09
Rubrika: Dobří lidé | Štítky: Kamil , KDU-ČSL , Klener , MF Dnes , Praha , Truhlářská , volby

V Praze 20.října 2008

   Letos jsem byl poprvé ve volební komisi a né ledajaké. Pravděpodobně jsme byli nejmladší volební komise v celé republice a navíc jsme byli pouze kluci, tedy kazila nám to naše zapisovatelka Monika. Byl jsem tam poprvé a vůbec jsem netušil co mě pořádně čeká, ale šel jsem do toho, protože jsem chtěl být u toho a to ať z toho titulu, že jsem fandil prof.Kleneroi tak i proto, že jsem se v letošním roce stal členem KDU-ČSL, neboť mi není lhostejné co se děje okolo mne a nestačí mi "sedět v hospodě a nadávat". Doporučuji to každému kdo je nespokojený s tím co se děje ve státě-uvidíte, že politika je vlastně docela fuška. A to alespoň na Praze 1, kde jsem v místní organizaci vládne skutečně křesťanská nálada.

   Ale abych se vrátil k volbám samotným, tak když jsem přišel, tak nás Monika poučovala co a jak se věci mají. Normálně to dělá předseda, ale ten náš byl dost laksní a nějak to neřešil. Měl jsem radost, že jsem si sedl na místo do kraje, protože jsem si měl kam dát věci-komise 2x navíc prostor nemá, ale ve skutečnosti to nebylo to ono. Byla tam mnohem větší nuda než u dveří :-).Výhodou však bylo, že jsem seděl vedle Jakuba, který byl členem ODS. Což vedlo k řadě zajímavých diskuzí, ale musím říct, že jsme se překvapivě shodovali takřka ve všem-on byl trošku středovější "ÓDéeSák" a já trošku pravicovější lidovec...takže jsme byli na "jedné vlně". Během těch dvou dnů ke mně přišlo 55 lidí, takže si umíte představit jaká to byla nuda. Ale zvládli jsme se zabavit-vyhrál jsem turnaj v piškvorkách a taky jsem se naučil pár stránek ze skript, která jsem si 2 dny pořídil.

   Největšími zážitky z voleb pro mne však byli cesty s přenosnou urnou za občany, kteří již nemohli chodit. Šlo zpravidla o lidi s ročníkem narození méně než 1920. Nejkrásněší zážitky tu rozepíšu:

   Vůbec na první cestě s urnou jsme šli (vždy musí 2 členové komise) k jedné paní, tuším že ročník 1917. Když jsme hledali vchod do dotyčného baráku, tak nás oslovil jeden pán:"..a co že vlastně hledáte? Aha, tak pojďte se mnou, já Vám otevřu." A jak řekl, tak udělal. Během cesty výtahem do druhého patra nám povídal o té paní:"Víte, ona na tom není tak zle...za ní by jste vlastně nemuseli...denně do kostela jde a k volbám by nedošla?". Rozplesalo se mi srdce, protože mi bylo jasné, že věřící paní bude zajisté volit číslo JEDNA, totiž prof.Klenera, který kandiduje za KDU-ČSL (pro mediky, ano je to ten co napsal skripta na anatomii). Zaťukali jsme na dveře z pavlače a připravili si průkazky-já jí měl v pouzdře společně s občankou a panou Marií. Když paní otevřela pochopil jsem, že k volbám nedojde. Ale nechápal jsem tu sílu, kterou v sobě bere jestli opravdu chodí denně do kostela, ale chápu že jí to tam táhne víc než k volbám :-).Když mi paní ukazovala pro kontrolu občanku, tak z jejího pouzdra vypadl Mariin obrázek :-). Fakt prima. A když nastal čas abychom se otočili, aby mohla "tajně" volit, tak se zeptala, jestli to pan Klener vyhraje!!! No super. Při loučení jsem jí málem řekl "S Pánembohem."...ale pak jsem to polkl, přecijen jsem člen komise a není to paní z mé farnosti.

   Druhé svědectví: Hned v sobotu ráno se přihašteřila paní v montérkách a že ať hned jdeme, že její sousedka chce volit, ale nemůže. Ona, že volit nebude, že se na to může...píp...no předseda odložil knížku a kývl na nás, ať jdeme. Tak jsme šli. Paní během cesty pověděla asi 10 tisíc důvodů proč volit nechce a jak se dřív měla líp, ale že komunisty tu taky nechce. Když nastala chvíle se otočit u té její kamarádky, tak jsme viděli jak ta co nás přivedla zavírá dveře od bytu...najednou je otevře a volá: "Jo a Maruš, doufám, že volíš ODSáky!!!" A ta "Maruš" volá zpět: "A koho jiného si myslíš, že volím?!?" :-).

   Třetí svědectví a poslední...zkrátka jak krásně se staří manželé k sobě chovali. Přišli spolu za ruce a každý si vzal obálku a odešel za jednu ze dvou plent, kde si obálku připravil a šel jí hodit...jak jí oba hodili, tak si dali pusu a s pozdravením se kolíbali domů. Opravdu nádhera vidět se takhle chovat lidi co se narodili mezi válkami...připadalo mi že k sobě měli blíž než Ti co měli svatbu sotva 5 let za sebou.

   Jinak v sobotu jsme měli k obědu palačinky, neboť se šířila fáma, že druhý den oběd nebude, tak jsme si raději zajistili oběd sami. Musím, říct, že to že i toto někdo zaznamenává mě nenapadlo. Totiž v naší komisi byl integrovaný špion o kterém jsme vůbec netušili...přesněji reportér Ondřej Šťastný z MF DNES na jehož článek je zde odkaz

(O tom, že možná budeme v novinách se vědělo, protože přišel fotograf s povolením (musí si o něj zažádat na úřadě) a fotil nás. Ale mysleli jsme si, že tam napíše maximálně to co s námi zažil on...a tak jsme se raději chovali více než slušně :-)...a bylo nám to houby platné!!!!)

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=247&r=volby_2008a&c=1069408

Fotka naší volební komise:

 Udála se celá řada dalších věcí, ale to bych popsal asi 10 stránek :-). Mějte se a u voleb do senátu zas příští týden!!!A volte ty co chtějí nezadlužovat naší zemi!

Zobrazeno 1194×

Komentáře

Marie-B

hezké, zvlášť o té staré paní :-)
škoda jen, že volby dopadly, jak dopadly...:-(

Camel1987

O výsledku voleb radši někde jinde. Protože z toho tu nechci mít politickou diskuzi :-). Ale rozhodně taky nejsem nadšen.

Zobrazit 2 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková